EmpowerHER artykuł

« wróć

W obecnym kontekście wysokiego bezrobocia wśród młodzieży, kryzysów gospodarczych i szybkich zmian w naszej złożonej, opartej na wiedzy gospodarce i społeczeństwie, umiejętności przekrojowe, takie jak przedsiębiorczość, mają kluczowe znaczenie dla kształtowania mentalności młodych ludzi. Są one niezbędne nie tylko do kształtowania młodych ludzi, ale także do zapewnienia umiejętności, wiedzy i postaw, które są fundamentem rozwoju kultury przedsiębiorczości w Europie.

 

Koordynatorem projektu jest Społeczna Akademia Nauk (SAN), polska uczelnia z 30-letnim doświadczeniem w edukacji, znana z innowacyjnego podejścia do edukacji oraz działań na rzecz integracji społecznej. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Współpracy w sektorze kształcenie i szkolenie zawodowe.

 

Projekt „EmpowerHER” ma na celu zajęcie się kwestią nierównowagi płci w zakresie przedsiębiorczości, szczególnie dla dziewcząt w wieku 16-21 lat z grup szczególnie wrażliwych oraz efektywne wykorzystanie czasu wolnego od pracy w szkołach (średnio 16 tygodni w roku). W ramach projektu zostaną ustanowione letnie bootcampy przedsiębiorczości oraz wirtualne rzeczywistości escape room game, które będą wspierać młodzież we wzbogacaniu ich kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i inspirować je do kontynuowania kariery w przedsiębiorczości.

 

W ramach projektu „EmpowerHER” młode dziewczęta zostaną wyposażone w niezbędne umiejętności i wsparcie, aby przejąć inicjatywę i aktywnie uczestniczyć w rozwoju własnych przedsięwzięć biznesowych, przyczyniając się w ten sposób do promowania kultury przedsiębiorczości i odpowiedzialności społecznej.

 

Jednym z kluczowych elementów projektu jest szkolenie budowania kapitału, oparte na ramach ENTRECOMP, w celu zwiększenia kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i pomocy dziewczętom w zostaniu mentorkami dla młodych dziewcząt. Natomiast utworzenie letnich bootcamów przedsiębiorczości zapewnieni praktyczne doświadczenia edukacyjne, w których młode dziewczęta będą rozwijać swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości i zdobywać praktyczne umiejętności. Przeprowadzenie krajowych i unijnych konkursów na najlepszy pomysł na biznes przyczynia się do międzynarodowego charakteru projektu i jest kluczowy we wspieraniu poczucia aktywnego obywatelstwa. Dzięki zaplanowanym konkursom młode dziewczęta będą zmotywowane do prezentowania innowacyjnych rozwiązań rzeczywistych problemów i przyczyniania się do rozwoju ekosystemu przedsiębiorczości w ich społecznościach krajowych i unijnych.

 

Projekt „EmpowerHER” odnosi się do wspierania integracji i włączenia młodych kobiet wspołeczność przedsiębiorczości, zwłaszcza kobiet z grup szczególnie wrażliwych (np. mieszkających na obszarach wiejskich, zmarginalizowanych, odizolowanych, ze środowisk migracyjnych). Odnosi się do priorytetu transformacji cyfrowej poprzez promowanie innowacji w pracy z młodzieżą, poprzez rozwój nowych innowacyjnych narzędzi cyfrowych. Powstanie Portal EmpowerHER zawierający narzędzie do mapowania historii, wirtualną akademię, glosariusz multimedialny, ocenę online, społeczność online itp. PORTAL EmpowerHER, będzie działał jako środowisko e-learningowe, a także społeczność, która umożliwi młodym dziewczętom interakcję i komunikację z ekspertami biznesowymi / inkubatorami / interesariuszami itp. Dodatkowo zostanie utworzona gra VR educational entrepreneuship escape room dla młodych dziewcząt, która będzie wspierać ich rozwój osobisty i zawodowy, pomagając im opracować własny model biznesowy.

 

Istnieje potrzeba ułatwienia młodym dziewczętom szkolenia w tej dziedzinie, a także potrzeba szkolenia i certyfikowania pracowników młodzieżowych jako mentorów przedsiębiorczości, aby umożliwić transfer wiedzy i kluczowych kompetencji wymaganych do podejmowania przedsięwzięć w zakresie przedsiębiorczości. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy osoby pracujące z młodzieżą są kompetentne cyfrowo, pewne siebie i mają dostępne narzędzia cyfrowe do swojej pracy. Większość produktów opracowanych w ramach projektu będzie koncentrować się na przedsiębiorczości kobiet, takich jak narzędzie do opowiadania historii cyfrowych do prowadzenia podcastów z odnoszącymi sukcesy kobietami przedsiębiorcami i prezentowania dobrych praktyk w całej UE związanych z przedsiębiorczością w celu motywowania i inspirowania młodych dziewcząt do kontynuowania kariery w przedsiębiorczości. Portretowy e-booklet będzie zawierał wszystkie niezbędne cechy i umiejętności potrzebne, aby odnieść sukces jako kobieta-przedsiębiorca. Utworzony zostanie również multimedialny słownik, który będzie zawierał ważne i niezbędne terminy związane z biznesem.

 

Wyniki projektu mogą być skutecznie stosowane i wykorzystywane przez wiele organizacji, tworząc silne synergie z różnymi zainteresowanymi stronami. Projekt „EmpowerHER” to wyjątkowa inicjatywa międzynarodowa, która zrzesza instytucje edukacyjne i organizacje technologiczne z pięciu krajów: Polski, Belgi, Luksemburgu, Cypru i Hiszpanii.

 

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na: https://www.facebook.com/empowerherprojecteu


Erasmus
Europa dla obywateli
Visegrad
Media
Tempus