Projekt LIST: Rozwijanie kompetencji cyfrowych i informatycznych kobiet w starszym wieku w celu zmniejszenia różnic w poziomie wiedzy adresowany jest do kobiet, które z powodu wieku, poziomu wykształcenia czy sytuacji ekonomicznej, nie posiadają wystarczających kompetencji i umiejętności, pozwalających w pełni korzystać z usług dzisiejszego społeczeństwa teleinformatycznego. Projekt LIST, poprzez podejście edukacyjne dostosowane do wieku, zamierza pomóc im w rozwijaniu kompetencji związanych z ICT, aby mogły sprostać wyzwaniom przyszłości i nadchodzącej, a właściwie już panującej, ery cyfrowej.

Technologii informacyjno-komunikacyjne (ICT) mają ogromne znaczenie w życiu codziennym i istotnie wpływają na rozwój gospodarczy i społeczny. Coraz więcej usług oferowanych jest obecnie za pośrednictwem Internetu, serwisy społecznościowe dają nowe możliwości: towarzyskie, możliwości nauki (e-learning), wspierają rozwój zawodowy, jak również pozwalają na bardziej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym . Jednak oprócz tzw. digital natives (osób wyjątkowo biegłych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych), nadal duży odsetek populacji Unii Europejskiej jest wyłączony ze społeczeństwa informacyjnego.

Ambicją projektu LIST jest przeciwdziałania temu zjawisku poprzez rozwinięcie i przetestowanie rozwiązań i narzędzi pedagogicznych, które będą odpowiednie w międzypokoleniowym środowisku nauczania.
Po przeprowadzeniu analizy potrzeb grupy docelowej w zakresie wiedzy teleinformatycznej, przygotowany zostanie atrakcyjny program szkoleniowy dotyczący podstawowych umiejętności cyfrowych (kompetencje ICT i umiejętności informatyczne). Po opracowaniu, moduły szkoleniowe zostaną przetestowane na grupie wolontariuszy zainteresowanych projektem. Projekt zostanie zwieńczony publikacją, która zwierać będzie materiały szkoleniowe oraz wskazówki dla instytucji związanych z kształceniem osób dorosłych.

Projekt przyczyni się do podniesienia jakości kursów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na wiek, zwiększy świadomość seniorek na temat tego, jak istotna jest umiejętność obsługi urządzeń cyfrowych, zmniejszy się przepaść międzypokoleniowa i genderowa w obszarze kompetencji informatycznych, a w perspektywie długoterminowej projekt przyczyni się do rozpowszechnienia usług internetowych, wśród grupy docelowej, co w efekcie doprowadzi do ożywienia gospodarczego związanego z innowacjami technologicznymi.

Partnerstwo projektu składa się z następujących instytucji:

• P1 – 3L RESEARCH INSTITUTE, Grecja;
  • P2 – University of Strathclyde, Centre for Lifelong Learning, UK;
  • P3 - European Centre for Women and Technology, Norwegia;
  • P4 – Folkuniversitetet, Szwecja;
  • P5 – Zentrum fuer Soziale Innovation, Austria;
  • P6 - Społeczna Akademia Nauk, Polska.

Czas trwania projektu: 2013-2015

Strona projektu: http://www.ictwomen.eu/resource?vfname=Brochure_PL.PDF

Kontakt:
dr Adam Gogacz – koordynator merytoryczny projektu (adam@gogacz.eu)
Marta Kędzia – koordynator administracyjny projektu (mkedzia@spoleczna.pl)