ELASTIC: Wymiana Doświadczeń i Trening dla Pracowników Społecznych: Szkolenie w zakresie kompetencji ICT.

W ostatnich latach, praca socjalna z dorosłymi w szczególnie trudnej sytuacji zmieniła swoje priorytety z powodu:

• Rosnącej różnorodności interwencji i rodzajów odbiorców końcowych (nowa fala imigracji, ubóstwo i rodzaje uzależnienia od narkotyków)
  • Rosnącej różnorodności specjalistów zaangażowanych w system usług społecznych ( nauczyciele, instruktorzy, psycholodzy, psychiatrzy, streetworkerzy, konsultanci, pracownicy służby zdrowia, wychowawcy, moderatorzy, mediatorzy itp.)

Ma to następujące konsekwencje dla pracowników społecznych:

• Indywidualna praca z odbiorcami końcowymi stała się bardziej skomplikowana z powodu barier językowych, nieporozumień kulturowych, trudności w ocenie nowych potrzeb, niezdolność dopasowania starych rozwiązań do nowych wyzwań;
  • Praca z organizacjami (zarówno wewnątrz pojedynczych zespołów roboczych, jak również wśród różnych zespołów wewnątrz tego samego systemu usług) jest niemożliwa w zapewnieniu komplementarności i efektywności całej interwencji. Różni specjaliści mają często odmienne metodologie, języki i harmonogramy.

Cel projektu:

Celem projektu jest rozwój umiejętności informatycznych specjalistów pracujących w dziedzinie edukacji i włączenia społecznego dorosłych w szczególnie trudnej sytuacji (np. bezdomni, migranci, osoby ubiegające się o azyl, uchodźcy itp.). Projekt zakłada zintegrowany kurs wymiany doświadczeń i praktyk wśród europejskich organizacji partnerskich, jak również mobilność pracowników i program szkoleniowy.

Rezultaty projektu:

Projekt określi nowe praktyki, rozwinie nowe umiejętności i wypróbuje nowe narzędzia, aby zwiększyć efektywność lokalnej opieki społecznej i usług społecznych skierowanych dla osób dorosłych zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem. Projekt również stworzy nowe narzędzia dla pracowników społecznych, aby tworzyć dokumentację cyfrową do użytku zarówno w ich pracy z odbiorcami końcowymi, jak i do rozwoju kompetencji ich organizacji.

Partnerzy projektu:

• OPEN GROUP (koordynator) – Włochy
  • Społeczna Akademia Nauk – Polska
  • ASP Città di Bologna – Włochy
  • Česká asociace streetwork, z.s.- Czechy
  • FEANTSA- Belgia
  • DOCUMENTA – Hiszpania
  • FIOPSD – Włochy
  • EAPN Cantabria – Hiszpania
  • DIESIS – Belgia
  • Fundacja Polskie Forum Migracyjne – Polska

Czas trwania:

16.10.2017 – 15.10.2019

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nim zawartość merytoryczną.