DualEdu: Wdrażanie modelu studiów dualnych w szkolnictwie wyższym Serbii

Na przestrzeni ostatnich lat koordynacja oferty edukacyjnej szkół wyższych z potrzebami rynku pracy jest bardzo palącą kwestią. Niektóre sektory gospodarki, np. sektor IT, muszą zatrudniać studentów ze względu na brak kadr wśród absolwentów kierunków informatycznych. Z kolei inne branże oczekują, że absolwenci będą posiadali kompetencje praktyczne, bardziej zgodne z ich potrzebami.
Kształcenie dualne to unikalny model edukacji, który łączy nauczanie tradycyjne z doświadczeniami zawodowymi. Dążąc do poprawy adekwatności i skuteczności edukacji, rząd Serbii nadaje wysoki priorytet wdrażaniu kształcenia dualnego, aby edukacja potrafiła zapewniać absolwentom kompetencje wymagane przez pracodawców i rynek pracy. W związku z tym Projekt DualEdu powinien nakreślić ogólny, elastyczny model dualnego szkolnictwa wyższego (DHE), który ma zostać wdrożony w Serbii, po przetestowaniu różnych form takiego kształcenia  podczas szkoleń pilotażowych.

W pierwszej fazie projektu partnerstwo przeanalizuje przykłady najlepszych europejskich i światowych praktyk z dziedziny kształcenia dualnego. Następnie wyniki analizy zostaną omówione z zainteresowanymi firmami z Serbii, co pozwoli zdecydować, które modele Edukacji Dualnej w Szkolnictwie Wyższym (DHE - Double Higher Education) są najbardziej odpowiednie. W dalszym etapie projekt opracuje jak najbardziej elastyczny i ogólny model DHE, na podstawie którego będzie można zbudować i wdrożyć różne specyficzne modele DHE, odpowiednie dla poszczególnych firm. Projekt ma również ambicję przedstawić propozycje zmian w ustawodawstwie (przepisy o podwójnym kształceniu, ustawa o szkolnictwie wyższym, prawo pracy) oraz standardach akredytacyjnych.

Cele:
• Ułatwienie dostępu do szkolnictwa wyższego poprzez zapewnienie osobom uczącym możliwości pracy i zarobkowania podczas studiów.
• Skorelowanie szkolnictwa wyższego Unii Europejskiej a systemem szkolnictwa Serbii poprzez wdrożenie DHE.

Założenia:
• Poprzez integrację tradycyjnego nauczania i praktyk w miejscu pracy, DHE będzie miało pozytywny wpływ na jakość szkolnictwa wyższego, tj. jego znaczenie dla rynku pracy i społeczeństwa.
• Władze Serbii zmodernizują system szkolnictwa wyższego przez wprowadzenie pojęcia DHE do krajowego ustawodawstwa.

Cele szczegółowe:
• Umożliwienie studentom zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności poprzez połączenie edukacji formalnej ze szkoleniem praktycznym w miejscu pracy.
• Propozycje zmian w serbskim ustawodawstwie dostosowujące system szkolnictwa wyższego w do kształcenia dualnego.
• Opracowanie elastycznego i uniwersalnego modelu dualnego kształcenia (DHEM) wspierającego  potrzeby i interesy różnych grup docelowych -  pracodawców, instytucji szkolnictwa wyższego (HEI) i studentów, który  będzie również punktem wyjścia do rekomendacji przedstawianych uczelniom wyższym jak wdrażać system dualny
• Zwiększenie motywacji studentów do nauki i zainteresowanie uczelni oraz firm wdrażaniem kształcenia dualnego na poziomie szkolnictwa wyższego.

Partnerzy projektu:
• Preduzece za razvoj softvera i konsalting "INNOVATIVE SOFTWARE - Serbia

Czas trwania projektu: 15.10.2017 - 15.10.2020

STRONA INTERNETOWA PROJEKTU

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.