Wielojęzyczne Rodziny: Wspieranie rodzin wielojęzycznych – lingwistycznego skarbu Europy

Dwujęzyczne dzieci są znakiem dla swoich rówieśników, że umiejętność posługiwania się dwoma i więcej językami jest osiągalna. Badania Plus pokazują, że dwujęzyczne dzieci mają lepsze zdolności poznawcze. (Sampath) (Swain & Cummins). Trudność polega na tym, aby wspierać i informować imigrantów lub dwujęzycznych rodziców, jak i dlaczego należy wychowywać dzieci dwu lub wielojęzyczne w sprzyjającej atmosferze.

Projekt "Wielojęzyczne rodziny" zapewni rodzicom trzyetapowe wsparcie, odpowiadając na pytania:

• Dlaczego – powinniśmy wspierać uczenie się i ciągłe używanie rodzinnego języka przez dzieci;
  • Co – możemy zrobić, aby wspierać dzieci w zachowywaniu języków rodziny;
  • Jak – wprowadzić wsparcie językowe, aby dzieci kontynuowały naukę rodzimego języka i zachowały jego znajomość.

Projekt zaproponuje również wsparcie w postaci materiałów pomocniczych dla nauczycieli, osób pracujących z imigrantami i dwujęzycznymi rodzicami, aby promować ideę wielojęzyczności wśród imigrantów i rodzin wielojęzycznych.

Wreszcie projekt "Wielojęzyczne rodziny" zapewni atrakcyjne materiały dla dzieci, aby przekonać ich, że posługiwanie się dwoma lub więcej językami jest powodem do dumy i stanowi ogromną wartość w ich życiu.

Materiały zostaną opracowane w 17 językach, aby umożliwić jak najszersze ich rozpowszechnienie.

Czas trwania projektu: 2012-2014

Kontakt:

Marta Kędzia – administracyjny koordynator projektu (mkedzia@spoleczna.pl)

Więcej informacji na stronie: www.multilingual-families.eu