Zakończenie projektu Rural DEAR Agenda

Rural Dear Agenda EYD 2015 to trzyletni projekt, którego koordynatorem jest Rada Prowincji Valladolid z Hiszpanii. Partnerstwo projektu organizacje publiczne i prywatne, a także uczelnie wyższe z Bułgarii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Malty, Włoch. Polskim partnerem projektu jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.

Według szeroko zakrojonych badań, przeprowadzonych w projekcie Rural DEAR Agenda, strategie edukacyjne, zajmujące się Edukacja Rozwojową (DE) czy Globalną, powinny zawierać trzy podstawowe elementy:

•    szkolenia agentów (propagatorów) promujących DE, aby byli edukatorami dla reszty społeczności;
•    aktywizację społeczności, poprzez wspólne działania i zachęcanie do samodzielnej pracy;
•    tworzenie sieci agentów, aby osoby pracujące na tym samym terenie mogły wspólnie planować aktywności, wymieniać się doświadczeniami, razem szukać rozwiązań  trudnych/kłopotliwych kwestii, służyć sobie radą i wsparciem.

Gotowe są już materiały wypracowane w projekcie.
W projekcie opracowano analizę dotyczącą edukacji rozwojowej na obszarach wiejskich w Europie (również w wersji skróconej, dostępne TUTAJ); jak również Modelowy Program Wprowadzania Edukacji na Rzecz Globalnego Obywatelstwa
na Obszarach Wiejskich z Odniesieniem do województwa łódzkiego.

Wydarzenie podsumowującym projekt Rural DEAR Agenda była Międzynarodowa Konferencja, która miała miejsce w Łodzi w dniu  22 listopada 2017 w Łodzi, w siedzibie  Społecznej Akademii Nauk.
Więcej informacji i wybrane materiały pokonferencyjne można znaleźć TUTAJ.

Mamy nadzieję, że prace podjęte w projekcie Rural DEAR Agenda przyczynią się do popularyzacji idei edukacji rozwojowej i edukacji na rzecz globalnego obywatelstwa, ponieważ świadomość tego, że wszyscy żyjemy na jednej planecie, a każde nasze działanie ma wpływa na resztę obywateli Ziemi jest w dzisiejszych czasach niezbędna i tylko dzięki niej możemy pozytywnie zmieniać otaczający nas świat, aby stał się miejscem, w którym chce się żyć. Miejscem sprawiedliwym, uczciwym, czystym, budowanym z poszanowaniem uniwersalnych wartości, zamieszkałym przez ludzi, którzy kierują się empatią.
Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie internetowej https://www.ruraldearagenda.eu
lub u polskiego partnera projektu: Społeczna Akademia Nauk w Łodzi/Dział Współpracy z Zagranicą dwz@san.edu.pl