Wykład przedstawicela International University of Sarajewo (IUS)

Dział Współpracy z Zagranicą Społecznej Akademii Nauk w Łodzi jest koordynatorem projektu wymiany międzynarodowej kadry i studentów w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus + Mobilność edukacyjna z krajami partnerskimi (KA107).

Wśród partnerów projektu jest International University of Sarajewo (IUS) w Bośni i Hercegowinie. Jednym z działań projektowych są wizyty naukowców z uczelni partnerskich projektu. Naszymi gośćmi byli dwaj wykładowcy IUS: Dr. Goran Ridic i Dr. Ognjen (Oggi) Ridic.
14 maja w Instytucie Nauk o Zdrowiu miał miejsce gościnny wykład dla studentów kierunku fizjoterapia. Wykład poprowadził Dr. Goran Ridic, PhD, MBA, Assistant Professor of Economics, z Wydziału Biznesu i Administracji  Międzynarodowego Uniwersytetu (IUS) w Sarajewie.
Wystąpienie pod tytułem The Economic of Health and Health Care było poświęcone takim zagadnieniom, jak ekonomika zdrowia i jej znaczenie we współczesnym świecie, metodom oraz analizom z nią związanym, a także kwestii, czy ekonomia ma zastosowanie w ochronie zdrowia i czy sektor ochrony zdrowia jest różny od innych gałęzi ekonomii.

Wykład miał charakter prezentacji, ale był również okazją do dyskusji, w jaki sposób ekonomia jest, czy powinna być obecna  systemie ochrony zdrowia. Rozmawiano o kosztach i dostępności usług medycznych, a także o różnych systemach finansowania opieki medycznej i wzroście nakładów na ochronę zdrowia.
W wykładzie wzięło udział kilkudziesięciu studentów.