Projekt Noradica

Społeczna Akademia Nauk rozpoczyna właśnie współpracę międzynarodową w partnerstwie projektowym pod hasłem NORADICA.

Naszym wspólnym zadaniem jest przygotowanie infografik edukacyjnych oraz innych narzędzi dla nauczycieli pozwalających przeciwdziałać radykalizacji religijnej w szkołach. Badania dowodzą, że radykalizacja prowadząca do ekstremizmów jest przede wszystkim skutkiem wykluczenia społecznego, niepewności młodych ludzi co do otaczającej ich rzeczywistości społecznej. Dlatego chcemy dać nauczycielom narzędzia do tego, aby włączyć młodzież zagrożoną radykalizacją w życie lokalnej społeczności. Aby pomóc jej odnaleźć sens istnienia w otaczającym je świecie, nadać pożyteczny cel, który zastąpi dążenia do szukania go w religijnych ekstremizmach. Projekt przewiduje również opracowanie narzędzi do skutecznego uczenia akceptacji religijnej tak potrzebnej w zglobalizowanym, coraz bardziej wielokulturowym i wieloreligijnym świecie.