Po Wizycie Studyjnej projektu DUALEDU

W dniach 21-22 maja 2018 Społeczna Akademia Nauk gościła przedstawicieli serbskich szkół wyższych, zainteresowanych poznaniem polskiego modelu kształcenia dualnego oraz modelami współpracy uczelni z otoczeniem gospodarczym.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu DualEdu.
W pierwszym dniu wizyty gości z Serbii w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi odbyło się seminarium prezentujące dobre praktyki oraz doświadczenia z prowadzenia studiów wyższych we współpracy z pracodawcami.
Prelegentami podczas seminarium byli reprezentanci polskich uczelni realizujących kształcenie dualne oraz przedstawiciele firm współuczestniczących w tego rodzaju programach kształcenia. Wśród zaproszonych mówców znaleźli się m. in. reprezentanci Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, PWSZ w Lesznie, firmy SITECH z Polkowic. Z kolei Społeczna Akademia Nauk zaprezentowała swój model upraktyczniania kształcenia poprzez współpracę z biznesem, przedstawiając nową specjalność na Logistyce „Koordynator Pojazdów Autonomicznych” oraz omawiając model projektów dyplomowych realizowanych przez studentów w przedsiębiorstwach na przykładzie Capstone Projects przygotowywanych w ramach studiów Clark University.
W drugim dniu wizyty goście z Serbii odbyli wizytę studyjną w Zakładzie Produkcyjnym Hortex w Skierniewicach. Dzięki uprzejmości p. Radosława Płotkowiaka – Dyrektora Zakładu, a jednocześnie studenta SAN, goście poznali praktyczne aspekty projektów studenckich opracowywanych i implementowanych w zakładach pracy.
Mamy nadzieję, że przedstawione podczas seminarium teoretyczne aspekty studiów dualnych w Polsce, jak i praktyczne przykłady tego rodzaju oferty dla studentów, będą przydatne w tworzeniu rozwiązań prawnych i systemowych w serbskim systemie szkolnictwa wyższego.